Hetedik osztályunk a szennai iskola hetedikeseivel és tanáraikkal együtt egy felvidéki utazáson vett részt 2025. május 12. és május 15. között.
Első nap kora reggel Szennából indult a csoport ottani része majd Kaposfőn felszálltunk a buszra mi is. Első megállónk a Mária Valéria híd volt, ami Esztergomot és Párkányt köti össze.

Esztergomból átsétáltunk a Mária Valéria hídon Párkányba, így Magyarországról Szlovákiába gyalog érkeztünk. A következő megállónk Kőhídgyarmat volt, ahol a helyi Natura Gastro Centrumot néztük meg. Deáki a magyar művelődéstörténet egyik legfontosabb emlékhelye. A románkori templomot csak kívülről tudtuk megnézni, mivel időpontot nem kért az idegenvezető. Sajnos nem láthattuk az első magyar nyelvemléket. Következő úticélunk Galánta városa volt, Kodály Zoltán gyermekkorának helyszíne. A Kodály Zoltán emlékműnél koszorút helyeztünk el. Kora délután Nagyszombatba látogattunk el. A városnézést követően a gyerekek rövid szabadidőt kaptak. Kora este érkeztünk a szállásra Felsőszelibe, ahol először vacsoráztunk, majd elfoglaltuk a szobákat.



A második napot Trencsénben kezdtük. Rövid városnézést követően a várba látogattunk el. A várat a gyerekek kis csoportokban térképpel a kezükben fedezték fel, ahol feladatuk a kijelölt pontok megtalálása és ott szelfi készítése volt. Délután a felsőszeli diákokkal találkoztunk. Az igazgatóhelyettes bemutatta iskolájukat, majd ezt követően a felsőszeli diákok egy rövid műsorral kedveskedtek nekünk. Az ismerkedést követően öt vegyes csoportot alkottak a diákok – felsőszeli, szennai és kaposfői gyerekek együtt – és öt állomáson keresztül játékos feladatokat oldottak meg közben ismerkedtek egymással. A délután további részében Vágsellyére látogattunk, ahol egy újabb várost nézhettünk meg.


A harmadik nap nagyon mozgalmas volt. Először Nyitrán a várat néztük meg, majd Garamszentbenedek felé vettük az irányt, a bencés apátság felé. Sajnos a kiállítást nem tudtuk megnézni, mivel egy órát kellett volna várnunk a nyitásra. Következő úticélunk Zólyom vára volt. Besztercebányán a Mátyás házat néztük meg. Innen visszatértünk Felsőszelibe, ahol a vacsorát követően a faluval ismerkedtünk. Este a gyerekek összecsomagoltak, mert másnap reggel elhagytuk a szállásunkat.


Negyedik nap reggeli után a csomagokat bepakoltuk a buszba és Dévény felé vettük az irányt. A dévényi várrom lenyűgözte a gyerekek többségét. Miután megismertük Dévényt, Pozsonyba utaztunk. Itt egy városnéző körutat tettünk. A Szent Márton Dómot, ami a magyar történelem szempontjából kiemelkedő jelentőségő, sajnos nem tudtuk belülről megnézni, mert éppen mise volt bent. De így is sok élményt kaptak a gyerekek. Láttuk az érseki palotát, az egyetemi könyvtárat, a városházát, a Roland kutat, és a Mihály kaput. Rövid vásárolgatás után a buszba szálltunk és meg sem álltunk Bős-Gabcsikovóig. Itt szemtanúi lehettünk a környezetrombolás felső fokának. Elszörnyülködésünket követően buszba szálltunk és hazaindultunk.

A kirándulás sikeres volt. A tanulók bepillantást nyertek a felvidéki magyarok életébe, megismerkedtek felvidéki kortársaikkal és láthatták azt, hogy az 1920-ban elcsatolt területen milyen sok magyar történelmi és kulturális emlék található.